Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Autor Wiadomość
sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-04-16, 23:35   Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza

Witam Kolegów.

Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie kiedy bolec ochronny jest na górze - to mamy sprawę jasną, bez pytań i dyskusji.

Ale czy jest jakiś przepis, norma mówiąca jak podłączyć przewód fazowy L w gniazdku typu F czyli takim SCHUKO jak w Niemczech ?
Jak wiadomo w takim gniazdku typu F wystarczy obrócić wtyczkę bo nie ma bolca ochronnego jak u nas tylko są zestyki na górze i dole....

Ale czy obowiązuje jaki standard dla gniazda typu F jak w Niemczech ?

Najbardziej interesowałoby mnie jako to wygląda u wszelkich naszych krajów ościennych (skandynawia, Łotwa, Litwa, Niemcy itd.)

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 07-04-16, 20:06   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie

To tylko w Polsce. W innych krajach przeważnie jest odwrotnie.
Oczywiście istnieją standardy międzynarodowe - przykład w tabeli poniżej.

Systemy międzynarodowe podłączania gniazda.JPG
Plik ściągnięto 1136 raz(y) 51,4 KB

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-04-16, 21:14   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie

To tylko w Polsce. W innych krajach przeważnie jest odwrotnie.
Oczywiście istnieją standardy międzynarodowe - przykład w tabeli poniżej.

Witam,

dziękuje koledze Jack za rysunek - nie znalazłem czegoś takiego a trochę szukałem w google

rozumiem, że jest do widok patrząc na gniazdo zamontowane w ścianie ?

widać tu przewagę fazy po prawej stronie, w szczególności dla ostatniego gniazda oznaczonego jako D więc to zapewne Niemcy i gniazdo typu F (SCHUCO) o które pytałem.

Dziwi mnie tylko gniazdo drugie czyli B/F/CR/PL - jak rozumiem jest to m.in. nasz polski typ E gniazda - ale skąd tutaj faza po prawej ?

Czy na pewno jest to widok gniazda a nie czasem wtyczki a może pomyłka ?

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 08-04-16, 09:59   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dziwi mnie tylko gniazdo drugie czyli B/F/CR/PL - jak rozumiem jest to m.in. nasz polski typ E gniazda - ale skąd tutaj faza po prawej ?

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie.
Tak prawdę mówiąc to polaryzacja przy prądzie przemiennym nie ma znaczenia. Urządzenia elektryczne powszechnego użytku zakończone wtyczką 1-f są tak projektowane i budowane aby nie miało to wpływu na ich działanie. A jeżeli już ma to przewód nie powinien być zakończony wtyczką i podłączenia powinien dokonać wykfalifikowany elektryk.
Faza po lewej stronie w Polsce tak się już rozpowszechniła że stało się to standardem. W innych krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania można się doszukiwać standardów określonych w normach BS, VDE czy DIN. W Polsce brak. A rysunek pochodzi zdaje się z jakiegoś opracowania niemieckiego.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-04-16, 13:20   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie.
Tak prawdę mówiąc to polaryzacja przy prądzie przemiennym nie ma znaczenia. Urządzenia elektryczne powszechnego użytku zakończone wtyczką 1-f są tak projektowane i budowane aby nie miało to wpływu na ich działanie. A jeżeli już ma to przewód nie powinien być zakończony wtyczką i podłączenia powinien dokonać wykfalifikowany elektryk.
Faza po lewej stronie w Polsce tak się już rozpowszechniła że stało się to standardem. W innych krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania można się doszukiwać standardów określonych w normach BS, VDE czy DIN. W Polsce brak. A rysunek pochodzi zdaje się z jakiegoś opracowania niemieckiego.

Dziękuje Jack za szczegółowe wyjaśnienie.
Spotkałem się z tym opisem i widuje jeszcze czasami gniazda z bolcem ochronnym na dole - to super wygląda jak jest do niego podłączona wtyczka kątowa i kabel sterczy do góry - pewnie z tego powodu ktoś zaczął montować bolec ochronny na górze... aby przewód ładnie schodził w dół... Choć przecież można montować gniazda podwójne w pionie i jest wybór jak podłączyć wtyczkę kątową aby kabel nie tworzył zwisającej pętli.
Ja montuje tylko gniazda pojedyncze z bolcem ochronnym na górze...

Wracając do ważnej kwestii dla mnie po której stronie faza...

W moim przypadku ma to znaczenie bo po raz pierwszy w życiu spotkałem się z taką sytuacją (może poza piecami c.o. na gaz...).
Chodzi o to, że montuje urządzenia wyposażone w mały falownik Lenze 0,25KW i silnik trójfazowy 0,25KW (w trójkącie) i okazuje się po pomiarach jakie wykonałem nowym miernikiem Kyoritsu, że prawidłowe "dostarczenie" fazy do falownika powoduje, że prąd upływu do PE jest na poziomie 0,3-0,6mA a jeśli zamienimy przewód L z N to ten prąd upływu osiąga 8-9mA (to nie pomyłka - prawie 22 razy większy). Ten prąd upływu wynika on z pewnością z konstrukcji filtrów EMC w falowniku.
Przy okazji widać dobitnie, że warto zainwestować w dobry dokładny miernik z TRMS oraz pomiarem w paśmie WIDE.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 08-04-16, 21:10   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
prawidłowe "dostarczenie" fazy do falownika

Ale przemiennik częstotliwości fabrycznie nie jest wyposażony w przewód z wtyczką. Urządzenie ma oznaczone zaciski do podłączenia na stałe. Dla odbiorników energii elektrycznej wyposażonych w przewód z wtyczką nie ma znaczenia z której strony jest faza.
Spotkałem się ze sterownikami do pieca, gdzie przewód był fabrycznie zakończony wtyczką a jednak polaryzacja miała znaczenie ponieważ sterowana powinna być tam faza a nie neutralny. Uruchamianie pieca pierwszy raz wykonuje doświadczony serwisant lub kwalifikowany pracownik i powinien zwrócić na ten aspekt uwagę.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-10-16, 17:18   

Jack napisał/a:
Ale przemiennik częstotliwości fabrycznie nie jest wyposażony w przewód z wtyczką. Urządzenie ma oznaczone zaciski do podłączenia na stałe. Dla odbiorników energii elektrycznej wyposażonych w przewód z wtyczką nie ma znaczenia z której strony jest faza.

Rozumiem ale urządzenia, które wykonuję musza być wyposażone już we wtyczkę.
W przypadku Polski z reguły nie ma problemu ponieważ zazwyczaj faza L jest po prawidłowej stronie.
Ale wysyłając urządzenia za granicę już tej reguły nie ma.
Serwisy potwierdziły, że faza L występuje bardzo różnie w różnych krajach.
Teraz do urządzenia w instrukcji jest opisane, że faza L musi być podłączona pod przewód brązowy i takie rozwiązanie eliminuje problemy z wyzwalaniem RCD przy 2-3 podłączonych urządzeniach. Teraz nie wyrzuca RCD nawet przy kilkunastu podłączonych urządzeniach.

Dziękuje koledze Jack za udział w dyskusji - temat jak dla mnie jest poważny.

Temat ogólnie do zamknięcia chyba, że ktoś ma jakieś uwagi.

langolier 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-01-19, 14:32   

Jestem w sytuacji, gdy muszę ocenić, czy zastosowanie gniazdek podtynkowych podwójnych, w którym mają inny układ "L", "N" i "PE", jest dopuszczalne.
Wertuję internet i dotarłem i do tego wątku.
Mam wątpliwości. Powyżej umieszczony jest rysunek "Systemy międzynarodowe podłączania gniazda.JPG"
Pierwsze z lewej jest gniazdko typu "angielskiego" i widać, że "L" (faza) jest w nim podłączona do LEWEGO styku (styk PE na górze). Jednak kolega sunlux zadał dobre pytanie "rozumiem, że jest do widok patrząc na gniazdo zamontowane w ścianie ? "
Poszukałem w sieci i znalazłem wtyczkę typu "angielskiego" do samodzielnego montażu:

żeby nie było, że "wynalazłem" to zdjęcie w sieci, żeby udowodnić swoją teorię:

Po bliższym zapoznaniu się widać bolec oznaczony jako "L", który jest po LEWEJ stronie od bolca "PE", który jest u góry.
Oznacza to, że w gniazdku styk "L" musi być po PRAWEJ stronie, gdy na nie patrzymy jako użytkownik ("PE" u góry).
Wynika z powyższego, że na zacytowanym rysunku widok jest od strony podłączania przewodów do gniazdka a nie od strony użytkownika...
Biorąc powyższe pod uwagę, analizując "polskie" gniazdko widać, że "L" powinien był podłączony po PRAWEJ stronie patrząc "od tyłu" gniazdka, czyli od strony użytkownika styk "L" będzie po stronie LEWEJ.
Nie wiem, skąd kolega Jack wziął ten rysunek, ale jeśli ma on jakąkolwiek moc prawną, oznacza, że "zwyczajowy" układ, że "patrząc na gniazdko od strony użytkownika, jeśli styk PE jest u góry, to styk L jest po lewej stronie" jest, wbrew temu, co sam napisał, właściwy....
Właściwym pytaniem jest więc, jaką moc prawną lub jak dokładnie odzwierciedla on przepisy...

Negatyw 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-01-19, 18:31   

langolier napisał/a:
Jestem w sytuacji, gdy muszę ocenić, czy zastosowanie gniazdek podtynkowych podwójnych, w którym mają inny układ "L", "N" i "PE", jest dopuszczalne...
Ocenisz, że niedopuszczalne i co dalej? Zabronisz zastosowania? Zobacz ten gościu napisał prawdę:
sunlux napisał/a:
...W przypadku Polski z reguły nie ma problemu ponieważ zazwyczaj faza L jest po prawidłowej stronie...
Dodam, że nie zazwyczaj a zawsze. Nawet w tych podwójnych o których piszesz jest faza po prawidłowej stronie, bo prawidłowa strona to lewa bądź prawa gdy styk ochronny znajduje się na górze. :smile: Oczywiście każdy może sobie oceniać, ale z tego nic nie wynika.

langolier 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-01-19, 19:25   

Negatyw napisał/a:
langolier napisał/a:
Jestem w sytuacji, gdy muszę ocenić, czy zastosowanie gniazdek podtynkowych podwójnych, w którym mają inny układ "L", "N" i "PE", jest dopuszczalne...
Ocenisz, że niedopuszczalne i co dalej? Zabronisz zastosowania?

Mając 100% pewności o niezgodności z normą zażądałbym zmiany na takie z identycznym układem względem PE albo wymiany na pojedyncze.
Ktoś może powiedzieć "skoro takie gniazdka są produkowane to na pewno są zgodne ze wszystkimi normami"...
No cóż, czy gniazdka całkiem pozbawione styku ochronnego a których kształt umożliwia swobodne podłączenie urządzenia z wtyczką ze złączem PE (*) są dopuszczalne przez normy ? A gniazdka takie są nadal produkowane i sprzedawane w Polsce.

(*)Czemu o tym piszę ? bo widziałem tzw. rozgałęźniki z gniazdkami 230VAC, o kształcie gniazdka takim, że umożliwia podłączenie jedynie wtyczek urządzeń elektrycznych w II klasie ochronności a uniemożliwia podłączenie wtyków ze stykiem PE.

Negatyw 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-01-19, 20:46   

langolier napisał/a:
...Mając 100% pewności o niezgodności z normą zażądałbym zmiany na takie z identycznym układem względem PE albo wymiany na pojedyncze.
Ktoś może powiedzieć "skoro takie gniazdka są produkowane to na pewno są zgodne ze wszystkimi normami"...
No cóż, czy gniazdka całkiem pozbawione styku ochronnego a których kształt umożliwia swobodne podłączenie urządzenia z wtyczką ze złączem PE (*) są dopuszczalne przez normy ? A gniazdka takie są nadal produkowane i sprzedawane w Polsce...
Są normy i są przepisy. Różnica jest taka, że stosowanie norm jest dobrowolne a przepisów już nie. Gniazda o których piszesz, czyli te podwójne ze stykami ochronnymi i te bez styków ochronnych zgodnie z obowiązującymi przepisami można montować w Polsce. Przepisy dopuszczają eksploatację starych instalacji elektrycznych nie spełniających dzisiejszych norm gdy spełniają one normy z okresu ich budowy. I właśnie tam dopuszcza się wymianę uszkodzonych gniazd bez styków ochronnych na nowe takie same. W nowych instalacjach takich gniazd nie można stosować. Gniazda podwójne można stosować, faza z lewej czy prawej strony nie ma znaczenia bo nie ma takiego zapisu w polskich przepisach i normy tego nie określają.

Negatyw 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-01-19, 11:57   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie...
Może jeszcze dodam, że w żadnej Polskiej Normie, również w normie: PN-90E-01242 nie określa się w przypadku gniazd powszechnego użytku z której strony ma być faza. Wprawdzie takie określenie jest w normie: PN-90E-01242 ale dotyczy jednofazowych gniazd przemysłowych a nie gniazd powszechnego użytku.

Odpowiedz do tematu